کار عملی پروژه کاسا 1000 آغاز شدروهي( پنځه نۍ/۱۷ د سلواغې )، پروژه کاسا-1000، از سوی جلآلتمآب محمد اشرف غنی رییس در ساحه بند نغلو ولسوالی سروبی کابل افتتاح گردیده و کارعملی آن رسماً آغاز گردید.

این پروژه یکی از مهمترین پروژه‌های‌ منطقه‌یی میان آسیای میانه و آسیای جنوبی با محوریت افغانستان می‌باشد که از اهمیت بزرگ اقتصادی و سیاسی در منطقه برخوردار است.
 
با تطبیق این پروژه 1300 میگاوات برق از کشورهای قرغیزستان و تاجیکستان از مسیر افغانستان به پاکستان انتقال یافته و کشورهای آسیای میانه را قادر می‌سازد که برق آبی خویش را در ماه‌های تابستان به کشورهای آسیای جنوبی که به کمبود برق مواجه اند به فروش برسانند.
پروژه " کاسا- 1000 " با محوریت افغانستان، روابط اقتصادی میان کشورهای منطقه را گسترش داده و جایگاه افغانستان را منحیث مسیر مطمین ترانزیتی پروژه‌های منطقوی برجسته خواهد ساخت که سالانه حدود ۴۰ الی ۴۵ میلیون دالر از ترانزیت برق " کاسا- 1000 " به افغانستان پرداخت خواهد شد.

مسیر عبور این پروژه در افغانستان ولایت های کندز، بغلان، پنجشیر، کاپیسا، کابل، لغمان، ننگرهار تعیین شده است.

این پروژه به هزینه نزدیک به 225 میلیون دالر آمریکایی با تمویل بانک جهانی توسط شرکت های هندی (KEC و KPTL) تطبیق می‌گردد.
قابل یادآوری است که کار عملی پروژه متذکره نظر به قرارداد از سال 2019 آغاز گردیده و در سال 2022 تکمیل خواهد شد.

پیش بینی می شود که پروژۀ " کاسا- 1000 " افزون بر گسترش روابط اقتصادی در تامین امنیت منطقه نیز از اهمیت ویژه‌ی برخوردار خواهد بود.

تاسو دغه لیکنه شریکولی شئ!

د لیکوال نورې لیکنې
Loading...

تبصرې

تبصرې نشته

خپله تبصره مو ولیکئ