دنمارک سه میلیون دالر به دهقانان افغانستان کمک می‌کندروهي( څلورنۍ/۲ د سلواغې )، کشور شاهی دنمارک در نظر دارد سه میلیون دالر به دهقانان آسیب‌دیده ناشی از خشک‌سالی و سیلاب‌ها کمک کند. این کمک به منظور بهبود تغذیه و تامین امنیت غذایی، ۱۵هزار و ۵۰۰ خانواده‌ی زراعت‌پیشه در ولایت‌های بدخشان، دایکندی، غور، هرات و ارزگان را تحت پوشش می‌گیرد.

حشمت‌الله غفوری معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در مراسم امضای تفاهم‌نامه این کمک، گفت: «این مساعدت به منظور کمک به دهقانان آسیب‌پذیر، خانم‌های زراعت‌پیشه، از جمله خانم‌هایی که دچار مشکلات اقتصادی و فامیل به دوش هستند، هزینه می‌شود.»
آقای غفوری افزود که این کمک با راه‌اندازی پروژه توزیع تخم‌های اصلاح‌شده و کود کیمیاوی، وسایل زراعتی و باغچه‌های خانه‌گی و احیای سیستم‌های آبیاری برای افراد یاد شده هزینه می‌شود. وی افزود: «این پروژه در یک سال تکمیل می‌شود، ما امیدواریم که با تطبیق این پروژه بتوانیم توانایی اقتصادی خانواده‌های آسیب‌دیده را بالا ببریم.»
هم‌چنین میکایل لوند جیبسن سفیر دانمارک در کابل نیز، در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، گفت: «دانمارک متعهد به یک افغانستان پیش‌رفته است، دانمارک همراه با سایر دونرها در تلاش پاسخ‌گویی و همکاری به برآورده کردن نیازهای اضطراری افغان‌هایی است که در اثر خشک‌سالی و سیلاب‌ها آسیب دیده‌اند.

راجندرا آریال رییس سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد در افغانستان نیز، از کمک دانمارک برای بهبود شرایط اقتصادی دهقانان ابراز خرسندی کرد و گفت که تعداد زیادی از خانواده‌ها در افغانستان به دلیل خشک‌سالی و سیلاب در نبود مصونیت غذایی به سر می‌برند. وی گفت: معتقدم که این کمک‌ تاثیر مثبتی در بهبود وضعیت زنده‌گی دهقانان آسیب‌دیده خواهد گذاشت. دانمارک از سال ۲۰۰۱ به این سو، افغانستان را در سکتور زراعت حمایت مالی می‌کند.

تاسو دغه لیکنه شریکولی شئ!

د لیکوال نورې لیکنې
Loading...

تبصرې

تبصرې نشته

خپله تبصره مو ولیکئ