زمینه تشخیص ویروس کرونا (کوید-۱۹) در افغانستان فراهم شدروهي( درې نۍ/۲۹ د سلواغې )، داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور، در یک سفر رسمی به ولایت بلخ از بخش ویژه کنترول ویروس "کرونا" در این ولایت که جدیدا ایجاد شده است دیدن نمود و نیز تدابیر اتخاذ شده برای پیش‌گیری و کنترل ویروس کرونا را در این ولایت مورد ارزیابی قرار داد. این بخش دارای ۳۰ بستر مجهز با تمام امکانات مورد نیاز آماده گردیده است.
 
وزیر صحت عامه کشور، از فراهم آوری زمینه تشخیص ویروس کرونا در افغانستان خبر داده گفت:" خوشبختانه با تلاش های وزارت صحت عامه زمینه تشخیص ویروس کرونا در کشور فراهم شده است. قبلا نمونه‌ها برای تشخیص این ویروس در بیرون از افغانستان فرستاده می‌شد که این یک چالش بزرگ بود برای وزارت صحت عامه.
 
داکتر فیروز، می‌گوید که حدود ۵۰۰ تن که اخیرا از کشور چین وارد کشور شده است، نمونه های گرفته شده از آنان برای تشخیص ویروس کرونا که به بیرون از کشور فرستاده شده بود، نشان می‌هد که هیچ علایم ویروس کرونا در آنان نشده است.
از سوی هم، وزارت صحت عامه برای پیش‌گیری از این ویروس، بخش های ویژه را برای کنترل این ویروس در کابل و ولایات ایجاده نموده است و نیز تیم های صحی را در میدان های هوایی کابل، بلخ، کندهار و هرات که در آن پروازهای بین المللی صورت می‌گیرد توظیف نموده و مسافران را مورد سکریننگ قرار می‌دهند. هم‌چنان در مرزهای زمینی کشور نیز تیم های صحی توظیف شده و مسافران را سکریننگ می‌کند.
 

هم‌چنان وزیر صحت عامه کشور، یک باب مرکز تشخیص و تداوی امراض سرطان را در ولایت ولایت بلخ به بهره برداری سپرد. این مرکز بگونه اساسی و معیاری مجهز با تمام وسایل طبی پیشرفته با ظرفیت ۲۰ بستر ساخته شده است.
 
وزیر صحت عامه کشور ایجاد اين مرکز را در این ولایت یک گام مهم در راستای بهبود عرضه خدمات صحی در بخش سرطان عنوان نموده گفت:"با ایجاد این مرکز، زمینه بهتر تشخیص و تداوی امراض سرطانی در این ولایت فراهم شده است.

این در حالی است که وزیر صحت عامه کشور، هفته گذشته یک باب مرکز تشخیص و تداوی امراض سرطان را در ولایت هرات نیز افتتاح و بهره برداری سپرد.

هم‌چنان وزیر صحت عامه کشور در ادامه سفرش، وضعیت صحی را در این ولایت از نزدیک بررسی نموده و برای بهبود وضعیت صحی در این ولایت بعضی افراد با تجربه را در شفاخانه حوزوی ولایت بلخ تعیین نمود.


تاسو دغه لیکنه شریکولی شئ!

د لیکوال نورې لیکنې
Loading...

تبصرې

تبصرې نشته

خپله تبصره مو ولیکئ