یاد آور تمدن درخشان خویش باشیم:

یاد آور تمدن درخشان خویش باشیم:


تمدن و پیشرفت همه جانبه علمی، اخلاقی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، نیاز مبرم جامعه انسانی است، چون الله سبحان تعالی انسان را به حیث خلیفه خویش در روی زمین آفریده و مسئولیت عمران و آبادانی زمین را به او سپرده است.
دین مبین اسلام از طرف پروردگار هستی و انسان برای رهنمایی بشریت نازل شده و به تمام جنبه های زندگی دنیوی و آخروی انسان توجه مبذول داشته و به علم و دانش که خمیر مایه تمدن و پیشرفت  یک جامعه  می باشد، وقعی بیشتر گذاشته است.
اما متاسفانه امروزه جمع غفیری از فرزندان اسلام، وضعیت نابسامان و فروپاشیده ای امت اسلامی  را ملاک قرار داده  در نبود سپر مسلمانان که همان نظام خلافت می باشد  منکر تمدن اسلامی بوده و همه علم و دانش و پیشرفت را مرهون غرب و غربیان دانسته و نسبت به گذشته ای درخشان خویش بی باور اند و تمدن محض مادی غرب را معیار برتری قرار داده و آن را بر اسلام و باورهای اصیل اسلامی ارجحیت می دهند و اگر بخواهیم از تمدن اسلامی صحبتی به میان آوریم، سراسیمه شده و دوران انحطاط امت را به رخ ما می کشند  و اسلام عزیز را محکوم به تحجر و کهنه گرایی می کند. 
این در حالی است که تمدن معاصر وامدار تمدن اسلامی بوده و ناجوانمردانه تاریخ علوم را بریده و اندوخته های علمی استادان، علما و دانشمندان اسلامی   را به نام خود ثبت کرده اند و مرتکب جعل تاریخی شده اند.
امت اقراء قرنهای متمادی در زیر سایه نظام سیاسی خویش که همانا خلافت اسلامی میباشد پیشقراول علم و تمدن جهان بوده و در علوم فلسفه، تاریخ، جغرافیه، فلک، نجوم، هندسه، ریاضیات، فیزیک، کیمیا، صنایع، کشاورزی وطب سر آمد روزگار خویش بوده است.
زمانی که اجداد مومن نسل های اولیه مسلمانان به این علوم آگاهی داشته و اصول اسلامی را به خوبی پذیرفته و خود را بر اساس این اصول ساخته بودند، در مدت زمانی به درازای تاریخ از جمله نوابغ و دانشمندان و بزرگان زمان و پرچمداران تفکر و اندیشه و استادان علوم جهانی و حاملان پرچم تمدن و پیشرفت بودند.
آنگاه که صدای علما و فلاسفه ما در مدارس، اشبیله، قرطبه، غرناطه، و ... طنین انداز شد، اروپا از خواب بیدار گردید و به خود آمد و به جانب صدا روی آورد تا حقایق علم و معرفت و اصول پیشرفت و ترقی و تمدن را از استادان مسلمان بشنوند.
در دورانی که دانشمندان مسلمان در محافل علمی خود از کروی بودن و گردش زمین، اجرام سماوی، حرکت آنها، جاذبه زمین و قوانین مربوط به آن سخن می گفتند، عقل و خرد اروپائیان را خرافات و اسطوره ها پر کرده و نادانی و بی خردی و اوهام در آن لانه کرده بود.
در واقع دولت اسلامی(خلافت)، در عصر طلایی تمدن خویش، استاد و رهنمای برای جهانیان سرگشته و انسانیت ره گم کرده به شمار می رفت. 
این حقیقتی است که دانشمندان منصف غربی نیز به آن اذعان دارند.
گوستاولوبون از قول استاد (لیبری) می گوید : « اگر اعراب بر صحنه تاریخ ظاهر نمی شدند، بیداری اروپای جدید نیز قطعاً چندین قرن به تاخیر می افتاد؛ چون اسلام دین علم، تمدن، شریعت، قانونگذاری، پیشرفت و بیداری است.»
به حیث مشت نمونه خروار به یک مورد از پیشرفت های  علمی مسلمانان به نقل از کتاب (دستاوردهای تمدن اسلامی و نقش آن در رنسانس) اشاره می کنیم:
«علمای مسلمان علوم مربوط به نور را علم بصریات یا علم مناظر می گفتند و هنگامی که به علوم و بخصوص به فلسفه روی آوردند، به علم مناظر نیز اهتمام خاصی نشان دادند و این سخن اغراق و گزافه نیست که اگر نو آوری و توجهات خاص مسلمانان به علم بصریات نبود، دانشمندان نجوم و طبیعت به پیشرفت های چشمگیر بعدی دست نمی یافتند.
و شاید بتوان به عنوان معروف ترین فردی که در این میدان تخصص داشت و پرچم علم بصریات را در قرن هفدهم میلادی بر افراشت (ابن هیثم) را نام برد.
مشهور ترین کتاب ابن هیثم در این فن کتاب (المناظر) است که کتابی علمی و مبتنی بر مشاهده، تجربه و استنتاج می باشند، این کتاب به لاتینی ترجمه شده و در طول دوران (قرون وسطی) تنها کتابی بوده که محققین این رشته به آن مراجعه می کردند، این کتاب در اصل هفت جلد داشته است در مورد علم مناظر، تشریح ساختمان چشم ورسم و نامگذاری بخش های آن و شاید او اولین کسی بود که قسمت های مختلف چشم را به عربی نامگذاری کرده است و همین اسامی به زبان های دیگر راه یافته و تا امروز هم از همین اسامی استفاده می شود، اسامی از قبیل، شبکیه، قرنیه، زجاجیه، عنبیه و ... و در مورد وظایف و شیوه عمل هر کدام از این اجزاء و چگونگی نگاه کردن و دیدن اشیاء در آن واحد با دو چشم، چگونگی حرکت شعاع نور از جسم مرئی به چشم ها و سپس قرار گرفتن این تصاویر بر روی شبکیه در دو مکان شبیه به هم در چشم ها و ... به تفصیل نگاشته است.
در مورد عدسی ها و نیروی بزرگنمایی آن بحث کرده و تمام این گفته ها را با تجربیاتی که خود انجام داده اثبات می کند  و برای هر قسمت که لازم دانست، تصاویر و طرح های رسم کرده است و چگونگی عملی کردن تجربیات را بیان نموده و بین آن چه که در طبیعت روی می دهد و قابل دیدن است با آنچه که فقط از طریق شنیدن تصور و تخیل می شود به مقایسه پرداخته است.
با در نظر داشت مطالب فوق می توان در جواب آنعده از مسلمانان منحط و ناآگاه   و غیر مسلمانان متعصب و بی انصاف  با جرآت تمام بیان داشت که اسلام نه تنها با تمدن ، علم، پیشرفت و صنعت منافات ندارد بلکه اسلام دینی است که تمام تمدن امروزی مرهون تلاش ها و زحمات دانشمندان مسلمان می باشد اما امروزه در نبود خلافت راشده مسلمانان سرگردان بوده و چشم و گوش آنها را سخنان واهی و پوچ نظام های ساخته بشر پر ساخته و قدرت بینش و درک آنها را از واقعیت های تاریخی آنها سلب نموده  و نمی توانند که تاریخ درخشان و طلایی خویش را که در قرون هفتم و هشتم میلادی از آن برخوردار بودند را ببینند.
اگر می خواهید که عزت از دست رفته خویش را دوباره بدست آورید  و مجد و عظمت و تمدن و پیشرفت خویش را اعاده کنید و یکبار دیگر نقشهء جهان را تغییر داده و  محدودهء جغرافیایی خویش را از شرق تا به دیوار چین و از غرب الی اسپانیا   و از شمال تا جنوب امتداد  دهید با حزب التحریر در جهت بیداری امت و بمنظور تاسیس خلافت راشده ثانی تلاش کنید تا از یک طرف دینِ شرعی خویش را اداء نموده و از طرف دیگر قرین رحمت درگاه الله سبحانه و تعالی شده  و اسلام را در عرصه عملی و تطبیقی برای جهانیان به نمایش بگذارید.


Loading...
tags

ستاسې تبصرې

*


Top